Žebříček měst
| # |
Název |
Správně
|
Špatně
|
Skóre
|
| 1 |
Zliv |
3 |
0 |
3 |
100,0 % |
| 2 |
Horní Bečva |
60 |
3 |
57 |
95,2 % |
| 3 |
Hroznová Lhota |
395 |
33 |
362 |
92,3 % |
| 4 |
Kamenický Šenov |
16 |
2 |
14 |
88,9 % |
| 5 |
Rosice |
15 |
3 |
12 |
83,3 % |
| 6 |
Orlová |
10 |
2 |
8 |
83,3 % |
| 7 |
Litoměřice |
13 |
3 |
10 |
81,3 % |
| 8 |
Ostrava |
262 |
87 |
175 |
75,1 % |
| 9 |
Olomouc |
8 |
3 |
5 |
72,7 % |
| 10 |
Týniště nad Orlicí |
8 |
3 |
5 |
72,7 % |
| 11 |
Rakovník |
21 |
8 |
13 |
72,4 % |
| 12 |
Pardubice |
72 |
28 |
44 |
72,0 % |
| 13 |
Mořkov |
55 |
22 |
33 |
71,4 % |
| 14 |
Liberec |
121 |
49 |
72 |
71,2 % |
| 15 |
Žatec |
12 |
5 |
7 |
70,6 % |
| 16 |
Velešín |
12 |
5 |
7 |
70,6 % |
| 17 |
Vlašim |
31 |
13 |
18 |
70,5 % |
| 18 |
Plzeň |
140 |
61 |
79 |
69,7 % |
| 19 |
Český Těšín |
58 |
26 |
32 |
69,0 % |
| 20 |
Břeclav |
35 |
16 |
19 |
68,6 % |
| 21 |
Příbram |
19 |
9 |
10 |
67,9 % |
| 22 |
Náměšť nad Oslavou |
25 |
12 |
13 |
67,6 % |
| 23 |
Praha |
5378 |
2620 |
2758 |
67,2 % |
| 24 |
Třinec |
40 |
20 |
20 |
66,7 % |
| 25 |
Mělník |
6 |
3 |
3 |
66,7 % |
| 26 |
Kaplice |
4 |
2 |
2 |
66,7 % |
| 27 |
Kuřim |
2 |
1 |
1 |
66,7 % |
| 28 |
Kadaň |
2 |
1 |
1 |
66,7 % |
| 29 |
Holešov |
2 |
1 |
1 |
66,7 % |
| 30 |
Dobříš |
255 |
130 |
125 |
66,2 % |
| 31 |
Kateřinice |
29 |
15 |
14 |
65,9 % |
| 32 |
Lanžhot |
21 |
11 |
10 |
65,6 % |
| 33 |
Havlíčkův Brod |
74 |
39 |
35 |
65,5 % |
| 34 |
Opatov |
59 |
32 |
27 |
64,8 % |
| 35 |
Rudná |
20 |
11 |
9 |
64,5 % |
| 36 |
Brno |
110 |
62 |
48 |
64,0 % |
| 37 |
Zábřeh |
23 |
13 |
10 |
63,9 % |
| 38 |
Luhačovice |
89 |
51 |
38 |
63,6 % |
| 39 |
Dvůr Králové nad Labem |
14 |
8 |
6 |
63,6 % |
| 40 |
Čelákovice |
14 |
8 |
6 |
63,6 % |
| 41 |
Frýdlant |
7 |
4 |
3 |
63,6 % |
| 42 |
Nýrsko |
7 |
4 |
3 |
63,6 % |
| 43 |
Domašov |
27 |
16 |
11 |
62,8 % |
| 44 |
Zdar |
16 |
10 |
6 |
61,5 % |
| 45 |
Valašské Meziříčí |
8 |
5 |
3 |
61,5 % |
| 46 |
Prostějov |
30 |
19 |
11 |
61,2 % |
| 47 |
Počátky |
11 |
7 |
4 |
61,1 % |
| 48 |
Děčín |
25 |
16 |
9 |
61,0 % |
| 49 |
Litvínovice |
17 |
11 |
6 |
60,7 % |
| 50 |
Cheb |
35 |
23 |
12 |
60,3 % |
| 51 |
Náchod |
60 |
40 |
20 |
60,0 % |
| 52 |
Písek |
12 |
8 |
4 |
60,0 % |
| 53 |
Nymburk |
9 |
6 |
3 |
60,0 % |
| 54 |
Trutnov |
6 |
4 |
2 |
60,0 % |
| 55 |
Frenštát pod Radhoštěm |
3 |
2 |
1 |
60,0 % |
| 56 |
Střelice |
31 |
21 |
10 |
59,6 % |
| 57 |
České Budějovice |
144 |
98 |
46 |
59,5 % |
| 58 |
Ústí nad Labem |
47 |
32 |
15 |
59,5 % |
| 59 |
Klatovy |
61 |
44 |
17 |
58,1 % |
| 60 |
Kolín |
87 |
63 |
24 |
58,0 % |
| 61 |
Turnov |
51 |
37 |
14 |
58,0 % |
| 62 |
Slavkov |
140 |
102 |
38 |
57,9 % |
| 63 |
Skuteč |
16 |
12 |
4 |
57,1 % |
| 64 |
Prachovice |
8 |
6 |
2 |
57,1 % |
| 65 |
Šumperk |
4 |
3 |
1 |
57,1 % |
| 66 |
Babice |
4 |
3 |
1 |
57,1 % |
| 67 |
Jablonec nad Nisou |
46 |
35 |
11 |
56,8 % |
| 68 |
Horní Slavkov |
39 |
30 |
9 |
56,5 % |
| 69 |
Staňkov |
33 |
26 |
7 |
55,9 % |
| 70 |
Měšice |
449 |
386 |
63 |
53,8 % |
| 71 |
Zlín |
7 |
6 |
1 |
53,8 % |
| 72 |
Třebíč |
23 |
20 |
3 |
53,5 % |
| 73 |
Staré Město |
9 |
8 |
1 |
52,9 % |
| 74 |
Jihlava |
102 |
93 |
9 |
52,3 % |
| 75 |
Ostrožská Lhota |
64 |
59 |
5 |
52,0 % |
| 76 |
Bruntál |
47 |
44 |
3 |
51,6 % |
| 77 |
Přáslavice |
103 |
97 |
6 |
51,5 % |
| 78 |
Tábor |
17 |
16 |
1 |
51,5 % |
| 79 |
Lysá nad Labem |
20 |
19 |
1 |
51,3 % |
| 80 |
Mladá Boleslav |
21 |
20 |
1 |
51,2 % |
| 81 |
Svitavy |
27 |
26 |
1 |
50,9 % |
| 82 |
Vojnův Městec |
18 |
18 |
0 |
50,0 % |
| 83 |
Chrudim |
18 |
18 |
0 |
50,0 % |
| 84 |
Kladno |
15 |
15 |
0 |
50,0 % |
| 85 |
Dobrochov |
13 |
13 |
0 |
50,0 % |
| 86 |
Ostrov |
8 |
8 |
0 |
50,0 % |
| 87 |
Nový Bydžov |
6 |
6 |
0 |
50,0 % |
| 88 |
Kralupy nad Vltavou |
6 |
6 |
0 |
50,0 % |
| 89 |
Aš |
6 |
6 |
0 |
50,0 % |
| 90 |
Karlovy Vary |
6 |
6 |
0 |
50,0 % |
| 91 |
Bohuňovice |
6 |
6 |
0 |
50,0 % |
| 92 |
Nehvizdy |
4 |
4 |
0 |
50,0 % |
| 93 |
Čáslav |
4 |
4 |
0 |
50,0 % |
| 94 |
Fulnek |
3 |
3 |
0 |
50,0 % |
| 95 |
Humpolec |
2 |
2 |
0 |
50,0 % |
| 96 |
Kyjov |
133 |
139 |
-6 |
48,9 % |
| 97 |
Hradec Králové |
45 |
47 |
-2 |
48,9 % |
| 98 |
Ústí nad Orlicí |
21 |
22 |
-1 |
48,8 % |
| 99 |
Teplice |
24 |
27 |
-3 |
47,1 % |
| 100 |
Ivančice |
15 |
17 |
-2 |
46,9 % |